Erasmus + projekti

Erasmus +: Solidarity Is About Youth! - osnaživanje lokalnih zajednica: škole, učenici i građani zajedno za solidarnost

Autor: Admin Fhk, 22. 3. 2024. 10:02

Na Međunarodni dan eliminacije rasne diskriminacije koji se obilježava 21. ožujka, 1250 učenika i učenica iz 24 osnovne i srednje škole diljem Hrvatske počinju slati pisma sugrađankama i sugrađanima i ukazuju na važnost solidarnosti. Međunarodni dan eliminacije rasne diskriminacije obilježava se u spomen 69 ubijenih i mnoštvo ranjenih prosvjednika koji su se svojim solidarnim djelovanjem borili protiv apartheida u Južnoj Africi. Učenici uključeni u međunarodni projekt p.s. Pokreni solidarnost! tematiziraju u svom radu pojavnosti rasizma i diskriminacije u svojim zajednicama, ali sa svojim se nastavnicima_cama bave i temama klimatskih promjena, ženskih prava i mentalnog zdravlja. Kroz obradu ovih tema i aktivan doprinos pokretanju dijaloga o njima u svojim lokalnim zajednicama, učenici se pridružuju obilježavanju Tjedna borbe protiv rasizma koji između 18. i 24. ožujka koordinira Centar za mirovne studije.

Solidarnost razumijemo kao aktivno djelovanje protiv nepravdi i aktivan angažman u izgradnji pravednijeg društva. Učenici_ce iz Šemovca, Božjakovine, Rijeke, Zaboka, Zagreba, Pakraca, Daruvara, Osijeka, Pleternice, Druškovca, Donje Stubice, Desinića, Lobora, Slavonskog Broda, Opatije, Čabra i Delnica svojim će sugrađanima sugrađankama poslati svoje misli o solidarnom djelovanju u kontekstu različitih aktualnih svjetskih izazova. Ako dobijete ovakvu poruku, odgovorite im i podijelite s njima svoju viziju solidarnosti!
Poruke solidarnosti dio su projekta p.s. Pokreni solidarnost! kojeg provodi Centar za mirovne studije u suradnji s organizacijama u 6 zemalja (Francuskoj, Italiji, Sloveniji, Poljskoj i Španjolskoj), a kojim se nadopunjava nastava građanskog odgoja i obrazovanja, ali i brojni drugi predmeti i izvannastavne aktivnosti u školama. Glavni je cilj aktivnosti razvijati kritičko mišljenje i građansku kompetenciju učenika_ca kroz teme koje su sami odabrali kao važne.

Centar za mirovne studije se već dugi niz godina zalaže za kvalitetno uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u škole u Hrvatskoj čime bi se svim učenicima i učenicama pružila mogućnost za razvoj njihove građanske kompetencije - znanja i stavova prema određenim društvenim i političkim temama te vrijednosti i ponašanja, koji uključuju spremnost za aktivno sudjelovanje u životu, kako lokalne zajednice, tako i globalno.
Aktivnosti p.s. Pokreni solidarnost! kreiraju prostor za rad na svim spomenutim razinama. Cilj je osim razvoja građanske kompetencije mladih, motivirati škole da počnu aktivnije komunicirati sa svojim lokalnim zajednicama, da postanu mjesta razmjene ideja i mjesta susreta.

Popratite ih i podržite u nadolazećim mjesecima!

Održan radni sastanak Erasmus + projekta SAY - Solidarity Is About Youth!

Autor: Admin Fhk, 16. 1. 2024. 13:22

Erasmus+ projekt SAY - Solidarity IS Abot Youth! / p.s. Pokreni solidarnost!  je međunarodni projekt koji se provodi u Francuskoj, Španjolskoj, Poljskoj, Hrvatskoj, Italiji i Sloveniji. Projekt započinje u  školskoj godini 2023./2024., a za Krapinsko-zagorsku županiju u projektu sudjeluju dvije osnovne škole, a jedna njih je  i OŠ Franje Horvata Kiša.

Škola je s glavnim nositeljem spomenutog Erasmus + projekta za Republiku Hrvatsku, Centrom za mirovne studije, skopila Sporazum o partnerstvu na temelju kojeg će provoditi projektne aktivnosti.

Učenike će se kroz projekt educirati o kritičkom razmišljanju i analizama fotografija prije samog pisanja poruka solidarnosti na  teme kao što su rasizam i diskriminacija, društvene nejednakosti, klimatske promjene, mentalno zdravlje, solidarnost i migracije, ravnopravnost spolova. Na razini škole projekt vode stručne suradnice Ines Meštrović i Valentina Mance, a koordinator projekta je ravnateljica škole, Valerija Debeljak.
Trajanje  projekta: studeni 2023. - 30. lipanj 2025.