Školska knjižnica Osnovne škole Franje Horvata Kiša Lobor prema podacima spomenice škole postoji još od 1950. godine, to jest od izgradnje nove školske zgrade matične škole u Loboru.

U školskoj knjižnici su od njenog osnutka do danas bili zaposleni učitelji hrvbatskog jezika i komparativne književnosti, učitelji razredne nastave, diplomirani knjižničari i magistri bibliotekarstva.

Fond školske knjižnice trenutno broji 5762 sveska od čega 4372 sveska čini učenički fond, a 1166 svezaka čini učiteljski fond školske knjižnice. U knjižničnom fondu knjižnica također ima fond audiovizualne građe koji broji 224 komada te fond dječjih igračaka koji broji 20 komada. Školska knjižnica ima 1 tekući naslov serijskih publikacija za učenike i 11 naslova za učitelje od čega je redovno pretplaćena također na 1 tekući naslov. Fond također sadrži i zavičajnu zbirku čiji je glavni predstavnik putopisac po kojemu je i škola dobila ime, Franjo Horvat Kiš.

Školska knjižnica trenutno zauzima prostor od 25 metara kvadratnih u kojem je smješten fond knjižnice i prostor čitaonice sa sedam sjedećih mjesta za korisnike te također dva računala za korisnike. Školska knjižnica opremljena je bežičnim internetom, jednim multifunkcijskim uređajima i osobnim računalom za potrebe knjižničnog poslovanja. Knjižnično poslovanje vodi se kroz program MetelWinn.

Školska knjižnica redovno se svojim radom uključuje u javnu i kultunu djelatnost škole obilježavanjem važnih datuma vezanih uz knjigu i čitanje i javnu djelatnost škole u okviru kojih redovito organizira i vodi školske projekte. Školska knjižnica poticanjem darovitih učenika sudjeluje i na različitim likovno-literarnim natječajima, natjecanjima u poticanju čitanja, a vodi i eTwinning i Erasmus + aktivnosti na razini škole.

Važni datumi i obilježavanja:

Dani Franje Horvata Kiša, Dječji tjedan, Međunarodni mjesec školskih knjižnica, Mjesec hrvatske knjige , Međunarodni dan osoba s invaliditetom, Božić, vrijeme Adventa, Noć muzeja, Holokaust, Mjesec hrvatskog jezika, Dan sigurnijeg interneta, Dan šarenih čarapa i Dan autizma, Uskrs, Dan kazališta, Noć knjige, Dan škole.

Natjecanja i natječaji: SFERAkon, Balogijada, Lidrano, Čitanjem do zvijezda, Čitajmo zajedno, čitajmo naglas zaboravljene knjige, Nacionalni kviz za poticanje čitanja.

Školski projekti poticanja čitanja: Mala čitaonica, Naša mala knjižnica, Francek traži čitatelje.