Završio Mjesec hrvatskoga jezika 2021.

Autor: Admin Fhk, 19. 3. 2021.

Ovogodišnji Mjesec hrvatskoga jezika započeo je Danom materinjega jezika, 21. veljače, te Danom glagoljice, 22. veljače. Učenici naše škole su 22. veljače, u ponedjeljak pričali samo na svom materinjem jeziku sa svojim učiteljima i prisjetili se jezika koji su naučili u svome domu. Tim su povodom i učenici PŠ Petrova Gora te učenici drugog razreda izradili i mali kajkavski slikovni rječnik loborskoga kraja. Učenici od prvog do četvrog razreda sudjelovali su u glagoljičkim radionicama koje su za njih organizirale učiteljice razredne nastave, Lucija Pavetić, Štefica Hendija, Maja Krtak Popović, Vlastas Novački, Paula Hutinski sa stručnom suradnicom - školskom knjižničarkom, Valerijom Debeljak. Učenici su na radionicama upoznali glagoljičko pismo i pisali inicijale svog imena i tajne poruke na glagoljičkom pismu, a učenici četvrtog razreda izradili su i glagoljički naziv loborske škole. Za učenike predmetne nastave u kanalu školske knjižnice ponuđeni su raznovrsni virtualni servisi učenja glagoljice kao i razne web 2.0 glagoljičke igre.

U Mjesecu hrvatskoga jezika učenici razredne nastave prikupili su i donaciju od 37 naslova za školsku knjižnicu Osnovne škole Mate Lovraka Petrinja u humanitarnoj akciji "Čitam, dam, sretan sam - Svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj! koju je organizirala školska knjižnica povodom Međunarodnog dana darivanja knjiga.

Od 11. do 17 ožujka uslijedili su Dani hrvatskoga jezika.

Dani hrvatskoga jezika kulturna je manifestacija koja se svake godine obilježava od 11. do 17. ožujka. Manifestacija je utemeljena u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika. Deklaracija je bila borba za samostalnost hrvatskoga jezika, njegove bogate i osebujne kulturne baštine; slavna borba da hrvatsko narod svoj jezik naziva vlastitim, a ne tuđim imenom. Ovom manifestacijom nastoji se istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih narječja i dijalekata hrvatskog jezika te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću.

Tim povodom, učenici od petog do osmog razreda s učiteljicom su hrvatskoga jezika, Ivanom Pikutić, obilježili Dane hrvatskoga jezika. Učenici osmog razreda upoznali su se s radom i životom značajnijih hrvatskih književnika, a učenici šestog razreda izradili su rječnik lokalizama.

Stručna suradnica - školska knjižničarka je za učenike od trećeg do osmog razreda izradila virtualnu igru bijega Putevima hrvatskoga jezika kroz koju su se učenici ponovno upoznali s povijesno-jezično-kulturnom ostavštinom Hrvata i hrvatskoga jezika.

Virtualna igra bijega dostupna je na sljedećoj poveznici:https://bit.ly/mhj2021

Učenici prvog i drugog razreda odigrali su igru pogađanja Jezikoslovka na vrućem slolcu u kojoj su pogađali predmete, biljke, pojave , životinje, zanimanja na temelju opisa učenika. Uz virtualnu igru bijega, Putevima hrvatskoga jezika, za učenike predmetne nastave organizirana je virtualna nagradna igra "Riječi hrvatske" u kojoj su se učenici prisjetili elektroničke referentne zbirke  i tražili značenja hrvatskih riječi. Virtualnim izvlačenjem izvučena je i dobitnica nagradne igre Riječi hrvatske, Ivona Jureković, učenica sedmog razreda. Učenica je osvojila travanjski broj dječjeg časopisa Modra lasta slušalice MOyue za sve vrste android i iPhone mobitela. Sponzori nagrada su nakladnici Školska knjiga  i Mozaik knjiga. Čestitamo sretnoj dobitnici!

Objavu pripremila:

Valerija Debeljak, stručna suradnica - školska knjižničarka