21. ožujka - Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Daria Mikulec, 21. 3. 2020.

"Dan šarenih čarapica“

Na današnji dan 21. ožujka obilježava se Međunarodni dan osoba s Down sindromom, a simbolički se obilježava i nošenjem šarenih rasparenih čarapica.

ŠTO JE DOWN SINDROM?

• Genetski poremećaj koji nastaje na kromosomima osobe - osobe s Down sindromom imaju višak kromosoma 21 – trisomija 21
  • Kromosomi su sićušne nakupine bjelančevina koje prenose naše nasljedne osobine
  • Nastaje za vrijeme začeća
  • Ime Down potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom,

Zašto obilježavamo Dan osoba s Down sindromom?

Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati svijet s ovim sindromom i pri tome potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom te osvještavanje mogućnosti i potreba osoba koje su rođene s Down sindromom.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom.

Uz određene teškoće koje osobe s Down sindromom često imaju -  motoričke teškoće, intelektualne teškoće, teškoće govora, važno je naglasiti i što one mogu:

OSOBA S DOWN SINDROMOM MOŽE UČITI

MOŽE SE IGRATI

MOŽE SE BAVITI SPORTOM

MOŽE KOMUNICIRATI

MOŽE TI BITI PRIJATELJ

... I JOŠ PUNO, PUNO TOGA!

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom često ne mogu upariti.

Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška osobama s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u društvo i pokazali što zaista mogu.

Iako trenutno nismo u školi, nismo zaboravili na ovaj dan i naše prijatelje te su naši učenici također nosili šarene čarapice kako bi potaknuli na veću svijest o mogućnostima osoba s Down sindromom.

Priključi se i ti, obuci šarene čarapice!

Tamara Herceg Babić

Šarene čarapice obukli su te ih fotografirali i nači učenici, roditelji i učenici, pogledajte ih ovdje!