U sklopu projekta Ruksak pun kulture, koji se provodi u suradnji s Ministarstvom kulture i medija, našu je školu posjetila glazbena skupina Bossa Banda iz Zagreba. Program je proveden u matičnoj školi u Loboru za sve učenike razredne nastave.
Nakon kratkog predstavljanja, održano je interaktivno predavanje i koncert pod nazivom „Daleki Brazil: ples, ritam, pjev“. Voditeljica programa upoznala je učenike s Brazilom kao zemljom na razmeđu triju kultura – starosjedilačke, europske i afričke. Učenici su saznali gdje se Brazil nalazi na karti, upoznali tradicionalne stilove nošnji, hranu te bogatu i raznoliku glazbenu baštinu.
Poseban naglasak bio je na brazilskim instrumentima koji čine osnovu mnogih glazbenih stilova – gitari, cavaquinhu i pandeiru. Kroz izvedbu i zajedničko muziciranje učenici su mogli čuti kako svaki instrument zvuči te kako zajedno stvaraju karakterističan brazilski ritam.




Prije koncertnog dijela učenicima su podijeljene šuškalice u obliku jaja, s kojima su aktivno pratili izvođače. Naučili su osnovne ritmove, pratili izvođenje pjesama i sudjelovali u razgovoru postavljajući brojna pitanja o Brazilu i glazbi.




U drugom dijelu programa uslijedila je radionica plesa. Nakon kratkog zagrijavanja učenici su naučili osnovne korake sambe, spojivši ritam glasa, tijela i šuškalica. Posebno ih je razveselila plesna igra i završno muziciranje u kojem su, podijeljeni u dvije skupine, zajednički stvarali pravi mali brazilski orkestar.
Atmosfera je bila razigrana, vesela i iznimno motivirajuća. Učenici su sudjelovali s velikim interesom i oduševljenjem, a šuškalice koje su ponijeli sa sobom nastavit će se koristiti na satovima glazbene kulture.
Bilo je zabavno, poučno i ritmično – hvala programu Ruksak pun kulture na još jednom vrijednom kulturno-umjetničkom doživljaju!


