Datum objave: 2. travnja 2025.

Ususret nacionalnoj manifestaciji 14. Noć knjige radujemo se ovogodišnjoj temi O životinjama i ljudima. Kroz školski program Volimo životinje s učenicima provodimo zajednička čitanja naglas različitih slikovnica i knjiga, književne susrete, posjete mjesnoj knjižnici. Učenike od 4. do 8. razreda pozivamo da se u iduća dva tjedna uključe u Literarni natječaj.

Povodom manifestacije Noć knjige 2025. organizacijski odbor Noći knjige u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara otvara nagradni natječaj pod nazivom Životinjsko carstvo u književnosti – od mrava dobra srca do letećih grifona. Knjižničarka u suradnji s učiteljima odabire tri najbolja rada iz škole i prijavljuje ih najkasnije do 11. travnja 2025. godine.

Razmislite o svojim omiljenim knjigama – onima u kojima su životinje bile glavni junaci. Što ste iz tih priča naučili? Kako su vas životinje iz priča potaknule ili inspirirale? Jeste li u nekom od likova prepoznali sebe ili nekoga koga poznajete? Napišite originalnu i maštovitu priču.  

Nagrade čini poklon-paket knjiga namijenjen učeniku autoru rada te poklon-paket namijenjen školskoj knjižnici.

Obavijest o nagrađenim radovima bit će objavljena 15. travnja 2025. na mrežnim stranicama Noći knjige i Hrvatske udruge školskih knjižničara.

Dodjela nagrada i prigodnih zahvalnica održat će se 23. travnja 2025. na otvorenju Noći knjige u velikoj auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Tekst Natječaja:

Vjerujemo da nijedno djetinjstvo ne može proći bez priča, a u njima se gotovo uvijek nađe poneka životinja: od ružnog pačeta, lijepog labuda, vuka iz Crvenkapice, mrava dobra srca, Zvrčka i Mljaca, Mede Winnija, preko Bambija i Lassieja, sve do galeba po imenu Jonathan Livingstone, Kafkina kukca i bezbrojnih bića iz mašte koja dijele osobine različitih životinja i simbola života.

Ali, jeste li ikad razmišljali o tome što te priče znače? Osim uzbudljivih pustolovina, u pričama o životinjama često možemo naći važne poruke. Kroz doživljaje životinjskih likova možemo naučiti koliko je važno biti dobar prijatelj, pokazati hrabrost u teškim trenucima i razumjeti kako se drugi osjećaju.

Životinje u knjigama često postavljaju i velika pitanja – o istini, smislu života ili tome što znači biti dobar. Njihove priče mogu vas potaknuti da razmišljate o vlastitim postupcima i osjećajima, da svijet oko sebe vidite drugačijim očima. Možda ste baš kroz neku od tih priča postali pažljiviji prema prirodi ili shvatili koliko je svako biće važno.

Zato vas pozivamo da razmislite o svojim omiljenim knjigama – onima u kojima su životinje bile glavni junaci. Što ste iz tih priča naučili? Kako su vas životinje iz priča potaknule ili inspirirale? Jeste li u nekom od likova prepoznali sebe ili nekoga koga poznajete? Zakoračite u svijet mašte – napišite svoju priču i podijelite je s nama!

Za dodatnu motivaciju i inspiraciju podsjećamo na značajne obljetnice i djela povezane s našom temom:

U 2025. godini obilježava se 110 godina od objavljivanja Kafkina Preobražaja, kao i 80 godina od objavljivanja romana Životinjska farma Georgea Orwella. Prisjećamo se i najpoznatijeg liječnika za životinje svih vremena – doktora Dolittlea iz romana Hugha Loftinga, koji je prvi put objavljen prije 105 godina, kao i dječaka Mowglija, junaka iz slavne Knjige o džungli nobelovca Rudyarda Kiplinga, čiji je drugi dio objavljen prije točno 130 godina. Ove se godine navršava i 50. obljetnica kultne knjige Oslobođenje životinja australskog filozofa i bioetičara Petera Singera, u kojoj je popularizirao pojam specizam, tj. diskriminaciju na temelju pripadnosti vrsti.

Popularni psić Snoopy prvi se put pojavio u stripu Peanuts 1950. godine. Stripovi Walta Disneyja krenuli su s izlaženjem 1930., i to s Mickeyjem Mouseom, koji će postati i ostati planetarno popularan do današnjih dana.

Podsjećamo i na ostale knjige koje su pridonijele globalnoj raspravi o odnosu između ljudi i životinja: Bijeli očnjakZov divljine (Jack London), Moby Dick (Herman Melville), Crni ljepotan (Anna Sewell), a tu su i suvremeniji naslovi: Pijev život (Yann Martel), Umijeće utrkivanja na kiši (Garth Stein), Marley i ja (John Grogan), Smisao života jednoga psa (W. Bruce Cameron), Fantastični mačak Bob (James Bowen)…

Prisjećamo se i značajnijih djela iz domaćeg kulturnog kruga, poput čuvene Ježeve kućice (Branko Ćopić), ali i naslova iz hrvatske književnosti u kojima životinje zauzimaju istaknuto mjesto: Bijeli jelen (Vladimir Nazor), Mačak Džingiskan i Miki Trasi (Vesna Parun), Pirgo (Anđelka Martić), Divlji konj (Božidar Prosenjak)… Niz nastavite sami…

Organizatori Noći knjige: Zajednica nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Moderna vremena – portal za knjigu i kulturu čitanja, Udruga za zaštitu prava nakladnika – ZANA te Hrvatska udruga školskih knjižničara. Manifestacija se održava uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

Pročitajte još

Noć knjige u razrednoj i predmetnoj nastavi

Noć knjige u razrednoj i predmetnoj nastavi

I ove je godine stručna suradnica knjižničarka provela nastavne satove hrvatskog jezika pomoću radionica sa svim razredima razredne nastave te pojedinim razredima predmetne nastave kako bi se obilježila Noć knjige 2025. godine. Za ovogodišnju, 14. Noć knjige, odabrana...

Dnevni knjižnični izazovi povodom Noći knjige

Dnevni knjižnični izazovi povodom Noći knjige

Završeni su svi knjižnični izazovi! Tijekom cijelog travnja, na dane koje je školska knjižnica bila otvorena, u sklopu ovogodišnje Noći knjige i teme "O životinjama i ljudima" održavali su se dnevni knjižnični izazovi za učenike od trećeg do šestog razreda. Knjižnične...

Skip to content