Obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom

Autor: Matija Buntak, 6. 12. 2016.

U petak, 2. 12. 2016. u našoj je školi obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Učenici su imali priliku sudjelovati u kvizu u kojem su pokazali poznavanje potreba, specifičnosti i mogućnosti osoba s invaliditetom. Također, kako bi se stavili u kožu djece s teškoćama u razvoju natjecali su se u 4 aktivnosti - Avion i pilot, Prepoznaj miris i okus (osobe oštećena vida), Vesela utrka (osobe koje se kreću uz pomoć invalidskih kolica) te Skrivena riječ (osobe oštećena sluha - koristeći znakovni jezik).

Iako to već znamo, podsjetili smo se da vrijednost ljudske osobe nije u onome što može, posjeduje ili zna već u onome što jest kao osoba. Kao i svi mi, osobe s teškoćama u razvoju imaju potrebu za pripadanjem, da budu voljene, da grade prijateljstva i da budu korisne za druge bez obzira na ograničenja u njihovom funkcioniranju.

Uz obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom predstavljen je Posebni razredni odjel koji radi od proljeća ove godine.  Njega zasad pohađa troje učenika, a djelomično su integrirani u svoje matične razrede s kojima su na redovitoj nastavi odgojnih predmeta. Učenicima i djelatnicima naše škole  dragi gosti bili su gospođa Jasna Petek, zamjenica župana za društvene djelatnosti, predsjednik vijeća Općine Lobor, gospodin Mladen Mikac, ravnatelj Doma za psihički bolesne odrasle osobe Lobor-grad, gospodin Dubravko Žerjavić, gospođa Nedjeljka Jurinić ispred Udruge sveta Ana, Lobor, te sponzori - GKB-mont Plancutić, Interijeri Hađar, Rajec Lobor, LLG Đurinec te volonterke koje su nam pomogle u uređenju učionice Posebnog razrednog odjela. Također, posebno iskustvo svima prisutnima pružili su članovi Košarkaškog kluba invalida Varaždin koji su odigrali kratku košarkašku utakmicu i pokazali da nikakve prepreke ne mogu stajati na putu ostvarenja snova. Radosni smo što ovakve lijepe događaje možemo dijeliti sa svima koji nam pomažu da iz dana u dan rastemo i obogaćujemo našu malu zajednicu.

Također, rado dijelimo misao poznate Hellen Keller: „Moji prijatelji ispisali su priču mog života. Na bezbroj načina preokrenuli su moje mane u sjajne prednosti i omogućili mi da koračam smireno i sretno pod sjenkom mog nedostatka.”

Nadamo se da ćemo iz dana u dan postajati sve bolji prijatelji....

Klik za fotogaleriju

Na sljedećoj poveznici možete pogledati emisiju Zagrebačka panorama (2.12.2016.) u kojoj je prilog o obilježavanju Međunarodnog dana osoba s invaliditetom u našoj školi:

Napomena: za gledanje emisije potrebna je prethodna prijava/registracija na stranici HRT-a, a prilog o našoj školi počinje na 3 minute i 15 sekundi.

Izvor: OŠ Franje Horvata Kiša, Lobor