Projekt Šafran

Autor: Irena Žunec, 18. 11. 2016.

Ove godine naša Škola ponovno se uključila u „Projekt Šafran“. Cilj „Projekta Šafran“ je da se mladi učenici upoznaju s temom Holokausta te da im se podigne svijest o opasnostima koje donose rasizam i netolerantnost.

Tijekom ovog projekta učenici će učiti o važnosti poštovanja i tolerancije prema svim ljudima bez obzira na njihovu etničku pripadnost, vjeru, rasu…

U sklopu ovog projekta, Irska zaklada za edukaciju o Holokaustu osigurava lukovice žutog šafrana koje je sade u spomen milijun i pol židovske djece stradale u Holokaustu te ostale djece koja su stradala od nacista. Zašto žuti šafrani? Žuti šafrani podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi morali nositi tijekom nacističke vladavine.

Naša Škola je također dobila svoje lukovice. Učiteljica Povijesti, Nataša Zrinščak i učiteljica Prirode, Vesna Tomašković s učenicima su 5.r. posadile šafrane ispred naše škole. Učenici su bili veoma oduševljeni sa sadnjom. Nakon sadnje, učiteljica Povijesti je učenicima održala kratko predavanje o tome zašto su danas sadili šafrane pri čemu su učenici pokazali veliku zainteresiranost.

Sada moramo čekati da naši žuti šafrani procvatu, koji bi trebali procvasti krajem siječnja ili početkom veljače otprilike u vrijeme kada se obilježava Međunarodni dan sjećanja na holokaust (27.siječnja).

Učenici 5.r. zajedno sa svojim učiteljima provodit će još neke aktivnosti u sklopu ovog projekta, a kako se budu i na koji način te aktivnosti provodile možete pratiti na web stranici Škole.

Nataša Zrinščak

Fotografije možete pogledati u FOTOGALERIJI.