Projekt Šafran (The Crocus Project)

Autor: Andrija Jurki, 10. 4. 2018.

I ove školske godine naša škola se uključila u međunarodni projekt pod imenom Projekt Šafran (engl. The Crocus Project). Ovaj je projekt znak sjećanja na milijun i pol židovske djece, kao i tisuće druge djece, koja su umrla u Holokaustu.

Učenici 6. razreda, pod voditeljstvom profesorice Antonele Hanžek, u sklopu Projekta Šafran posadili su donirane lukovice žutog šafrana uz sam školski ulaz.

Antonela Hanžek

Ovaj projekt pokrenula je Irska zaklada za obrazovanje o Holokaustu koja u našoj zemlji surađuje s Javnom ustanovom Spomen područje Jasenovac te opskrbljuje škole lukovicama žutog šafrana koje se sade u jesen u znak sjećanja na žrtve Holokausta. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću. Projekt na opipljiv način upoznaje mlade ljude s temom Holokausta i podiže svijest o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Uključivanjem djece u sadnju lukovica šafrana i promatranje cvijeća kako raste potiče se kontinuirano učenje o važnosti tolerancije i poštovanja.

Lukovice žutog šafrana posadili smo u jesen, a sada su već lijepo iznikle, razveselile nas svojim cvatom i ocvale. Na jesen je učenicima  naše škole 7. i 8. razreda održano predavanje o zločinima koji su počinjeni nad muškarcima, ženama, starcima i djecom u strašnom zločinu genocida, dok su učenici 6. razreda na radionici izradili plakat. Svi su na plakat stavljali otisak svojih dlanova uz jasnu poruku: RAZLIČITI SMO, ALI ISTI!  SVI LJUDI MORAJU IMATI JEDNAKA PRAVA!

6. razred prije akcije sadnje:

6. razred na radionici izrade plakata s porukom tolerancije:

Još nekoliko slika s radionice:

Zadnja faza nastanka plakata:

Na kraju, ovako su izgledali naši rascvjetani šafrani: